FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Powstanie Centralny Katalog Bibliotek Kościelnych

29 listopada 2013 roku w Bibliotece Księży Misjonarzy w Krakowie przedstawiciele ośmiu bibliotek zdecydowali o utworzeniu wspólnego Centralnego Katalogu Bibliotek Kościelnych FIDES.

Katalog będzie utrzymywany w systemie Koha, podobnie jak Katalog Bibliotek Dominikańskich. Dla haseł formalnych wykorzystywana będzie Centralna Kartoteka Haseł Wzorcowych NUKAT, zaś opracowanie rzeczowe ma być zgodne z Językiem Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej. Planowane jest nawiązanie współpracy z katalogiem centralnym NUKAT, tak szybko, jak to możliwe, w celu pobierania wzorcowych rekordów bibliograficznych, współkatalogowania książek posiadanych przez biblioteki kościelne oraz szerokiego informowania o ich zasobach.

Dotychczas do porozumienia przystąpiły biblioteki: AWSD w Białymstoku, Księży Misjonarzy w Krakowie, Prowincji Bernardynów w Krakowie, WSD w Legnicy, Diecezjalna w Sandomierzu, Bobolanum w Warszawie, WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej i PWT we Wrocławiu. Prace przygotowawcze, polegające na uporządkowaniu lokalnego katalogu pierwszej z bibliotek (PWT we Wrocławiu), już się rozpoczęły. Po przeniesieniu go do systemu Koha, będą z nim konsolidowane zasoby kolejnych bibliotek. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości dołączą do projektu następne biblioteki Federacji FIDES.