FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Archiwum

Zaproszenie na 27. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” oraz ks. dr Tomasz Krzysztofiak, dyrektor Biblioteki Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie zapraszają na XXVII Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Miejsce: Gniezno

Termin: 5-7 września 2022 r. (poniedziałek-środa)

Organizatorzy:

Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Federacji „Fides”

Biblioteka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie

Tegoroczne Walne Zgromadzenie związane będzie z wyborami Zarządu i Komisji Rewizyjnej na nową kadencję 2022-2025. Przypominamy, że prawo do głosowania będą mieli tylko członkowie zwyczajni „Fides” (którzy złożyli deklarację) lub wyznaczeni przez nich na piśmie delegaci.

Miejsce zakwaterowania:

Centrum Edukacyjno-Formacyjne, ul. Seminaryjna 2, Gniezno

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne, ul. Seminaryjna 2, Gniezno

Recepcja czynna od godz. 15.00

Koszt pobytu: 260,00 PLN (dwa noclegi wraz z pełnym wyżywieniem od kolacji dnia pierwszego do obiadu w dniu wyjazdu). Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 40,00 zł.

Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w całym spotkaniu, mogą liczyć na zniżkę.

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne nie może wystawiać faktur księgowych.

Zgłoszenie udziału (ilość osób oraz wybór pokoju jedno- lub dwuosobowego) należy kierować na adres email najpóźniej do 19 sierpnia: do Biblioteki Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

W razie potrzeby można kontaktować się z ks. Tomaszem Krzysztofiakiem pod nr tel. + 48 783 487 669

Księża przywożą ze sobą alby i stuły.

Czytaj więcej...

Nowa wersja oprogramowania

Zmieniliśmy właśnie wersję oprogramowania naszych stron WWW i w związku z tym przejściowo możliwe są problemy z działaniem i wyglądem niektórych stron serwisu. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Pracujemy nad tym, żeby było lepiej niż poprzednio a przede wszystkim bezpieczniej.

Aktualizacja bibliografii papieskiej

Z okazji kolejnej rocznicy wyboru św. Jana Pawła II Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie przekazał Federacji FIDES zawartość kolejnych dwóch tomów „Bibliografii polskiej Jana Pawła II” (tj. t. 8 i t. 9) - łącznie 7452 opisy. Już od czterech lat na serwerze FIDES prezentujemy bazę bibliograficzną, która jest kumulacją wszystkich tomów wydanych w Rzymie przez Fundację Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji Pontyfikatu, łącznie z tomem pierwszym, poświęconym Karolowi Wojtyle sprzed wyboru na Papieża, a opublikowanym w wydawnictwie watykańskim, w wersji polsko-włoskiej. Po aktualizacji zakres czasowy bibliografii poszerzył się o dwa lata, a liczba rekordów wzrosła do 38.157. Więcej informacji tutaj.

Podsumowanie pierwszego roku Katalogu Centralnego

Rok temu, 17 lipca 2014, poprzez dopisanie pierwszego symbolu, rozpoczęła się współpraca powstającego Centralnego Katalogu Bibliotek FIDES z Centralnym Katalogiem NUKAT. Pierwszą biblioteką, której zbiory zostały włączone do nowego katalogu FIDES, a zarazem do katalogu NUKAT, była Biblioteka Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po roku mamy już siedem uczestniczących bibliotek, z których cztery współpracują w sposób czynny z NUKAT, dwie w sposób bierny, a przygotowuje się do podjęcia współpracy Biblioteka WSD w Siedlcach. Łącznie katalog liczy obecnie prawie 236 tysięcy opisów bibliograficznych. Z tej liczby prawie 130 tysięcy to rekordy wzorcowe skopiowane z NUKAT. Od października 2014 do dzisiaj cztery biblioteki FIDES uczestniczące w tym projekcie dodały do NUKAT łącznie ponad 1300 rekordów bibliograficznych, utworzonych przez siebie, oraz 668 wzorcowych rekordów formalnych. Bibliotekarze naszych bibliotek wprowadzili także setki modyfikacji do rekordów NUKAT. Cały czas trwa też konsolidacja opisów, likwidowanie dubletów i wyszukiwanie odpowiedników w NUKAT oraz ujednolicanie haseł. Współpraca z NUKAT jest bardzo owocna i pozwala na wprowadzenie porządku we wspólnym katalogu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z katalogu FIDES. Mamy nadzieję, że niedługo kolejne biblioteki kościelne dołączą do naszego wspólnego projektu.

Dziedzictwo Jana Pawła II w bibliotekach i archiwach krajowych i zagranicznych

Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do udziału w wyjątkowej konferencji w dniu 4 listopada od godz. 9.00. Konferencja „Dziedzictwo Jana Pawła II w bibliotekach i archiwach krajowych i zagranicznych” będzie jednym z punktów obchodzonych w Krakowie IX Dni Jana Pawła II. Celem konferencji jest uczczenie postaci Jana Pawła II w roku Jego kanonizacji oraz ukazanie i popularyzacja Jego spuścizny duchowej, intelektualnej i materialnej, obecnej w bibliotekach i archiwach krajowych i zagranicznych, jako dziedzictwa stanowiącego wartość zadaną oraz źródło badań dla środowisk naukowych. Do udziału w konferencji zaproszone są biblioteki, archiwa i instytucje związane ze św. Janem Pawłem II, posiadające w swych zbiorach cenne lub rzadkie pozycje dotyczące osoby i pontyfikatu Jana Pawła II, opracowania Jego dzieł, tworzone bibliografie, pamiątki i materiały odnoszące się do wszystkiego, co składa się na dziedzictwo pozostawione przez Świętego naszych czasów. Przed konferencją i w przerwach istnieje możliwość zwiedzania biblioteki. Wstęp wolny. Szczegółowy program konferencji.

Abp Józef Kupny do europejskich bibliotekarzy teologicznych

Swoje słowo powitania do uczestników 43. Walnego Zgromadzenia Europejskich Bibliotek Teologicznych (BETH) we Wrocławiu podczas uroczystej inauguracji w sobotę 6 września skierował Metropolita Wrocławski, ks. abp Józef Kupny.

Czytaj więcej...

Bibliotekarze teologiczni z Europy we Wrocławiu

Od soboty 6 września do środy 10 września na zaproszenie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES odbywać się będzie we Wrocławiu 43. Walne Zgromadzenie stowarzyszenia europejskich bibliotek teologicznych BETH (Bibliothèques Européennes de Théologie). Dopiero po raz drugi gościć będą w Polsce przedstawiciele organizacji i bibliotek teologicznych z 15 krajów Europy oraz przewodnicząca American Theological Library Association (ATLA) ze Stanów Zjednoczonych. W tym roku pośród czterdziestu delegatów po raz pierwszy liczniej pojawią się bibliotekarze z Europy Środkowo-Wschodniej - Czech, Węgier, Rumunii i Polski.

Czytaj więcej...

Katalog FIDES w NUKAT

W środę 9 lipca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie podpisane zostało porozumienie o współpracy Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego z Centrum NUKAT, a już od 18 lipca zbiory tej biblioteki zaczęły być widoczne w katalogu NUKAT. Kilka dni później do wspólnego projektu dołączony został również katalog Biblioteki Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie.

Czytaj więcej...

Bibliotekarze w służbie człowieka i książki

Biblioteka Teologiczna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wraz z innymi współorganizatorami zaprasza na konferencję „Bibliotekarze w służbie człowieka i książki” połączoną z prezentacją książki: Duszpasterstwo bibliotekarzy w służbie człowieka i książki. Spotkanie odbędzie się 17 maja 2014 roku w godzinach od 14.00 do 19.00 w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Szczegóły w załączniku.
 
Jednocześnie Duszpasterstwo Bibliotekarzy informuje, że następnego dnia, tj. 18 maja 2014 roku, odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka bibliotekarzy na Jasną Górę. Msza święta w intencji bibliotekarzy o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Po mszy spotkanie bibliotekarzy w auli Jana Pawła II.