Działalność

Zaproszenie na 29. Walne Zgromadzenie „Fides”

lagiewniki ofm 1

Serdecznie zapraszamy na 29. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”, które odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Łodzi-Łagiewnikach w dniach 3-5 września 2024 r. Spotykamy się w roku obchodów 750. rocznicy śmierci św. Bonawentury z Bagnoregio, franciszkańskiego filozofa i teologa, doktora Kościoła, mistyka, autora wielu dzieł teologicznych. Jego postać i twórczość zostanie zaprezentowana podczas Walnego Zgromadzenia.

Spotkanie będzie zgromadzeniem zwyczajnym bibliotek członkowskich. Jednak tak, jak w poprzednim roku, zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu również bibliotekarzy niezrzeszonych w naszej Federacji, zarówno z bibliotek kościelnych, jak i państwowych.

Czytaj więcej...

Konferencja i 28. Walne Zgromadzenie „Fides”

W tym roku 28. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” będzie połączone z konferencją, na którą zapraszamy także wszystkich chętnych spoza bibliotek Federacji. Odbędzie się ono w Niepokalanowie w dniach 4-6 września 2023 roku w gościnnych progach Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, w miejscu związanym ze św. Maksymilianem Kolbe, patronem Federacji.

Obrady będą mieć miejsce w Instytucie Maryjno-Kolbiańskim „Kolbianum” w Niepokalanowie. Uczestnicy będą zakwaterowani w Domu Pielgrzyma Ojców Franciszkanów.

Czytaj więcej...

Zapowiedź XXVIII Walnego Zgromadzenia

XXVIII Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” odbędzie się w Niepokalanowie, w dniach 4-6 września 2023 roku. Na tegoroczne Walne Zgromadzenie zaprosiła nas Biblioteka Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie. Po raz pierwszy spotkanie odbędzie się w miejscu naznaczonym szczególną obecnością i pracą św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona naszej Federacji.

Czytaj więcej...

XXVII Walne Zgromadzenie w Gnieźnie

W dniach 5-7 września 2022 r. w odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie naszej Federacji. Gospodarzem była Biblioteka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. W Zgromadzeniu wzięli udział: bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Federacji "Fides", 55 przedstawicieli 36 bibliotek kościelnych w Polsce, a także jeden członek honorowy i zaproszeni goście.

Walne Zgromadzenie udzieliło Zarządowi absolutorium. Podjęło również uchwałę o nadaniu członkostwa honorowego federacji: prof. dr hab. Wandzie Musialik, dr hab. Zdzisławowi Gębołysiowi, prof. UKW i dr Bogumile Warząchowskiej.

Dokonano wyboru Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

Przewodniczącym Zarządu został wybrany o. mgr lic. Grzegorz Filipiuk OFMCap. (Biblioteka Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu), Zastępcą Przewodniczącego Zarządu został wybrany ks. dr Jerzy Witczak (Biblioteka Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu), Skarbnikiem został wybrany ks. dr Piotr Tylec (Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu), Sekretarzem został wybrany ks. dr Tomasz Garwoliński (Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum" i Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), Członkiem Zarządu został wybrany ks. dr Kamil Zadrożny (Biblioteka Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie).

Przewodniczącą  Komisji Rewizyjnej została wybrana Agata Muc (Biblioteka Teologiczna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, II Członkiem Komisji Rewizyjnej został wybrany Tomasz Winiarski (Biblioteka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), III Członkiem Komisji Rewizyjnej została wybrana dr Barbara Kmiecik (Biblioteka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Opolu).

Zaproszenie na 27. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” oraz ks. dr Tomasz Krzysztofiak, dyrektor Biblioteki Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie zapraszają na XXVII Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Miejsce: Gniezno

Termin: 5-7 września 2022 r. (poniedziałek-środa)

Organizatorzy:

Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Federacji „Fides”

Biblioteka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie

Tegoroczne Walne Zgromadzenie związane będzie z wyborami Zarządu i Komisji Rewizyjnej na nową kadencję 2022-2025. Przypominamy, że prawo do głosowania będą mieli tylko członkowie zwyczajni „Fides” (którzy złożyli deklarację) lub wyznaczeni przez nich na piśmie delegaci.

Miejsce zakwaterowania:

Centrum Edukacyjno-Formacyjne, ul. Seminaryjna 2, Gniezno

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne, ul. Seminaryjna 2, Gniezno

Recepcja czynna od godz. 15.00

Koszt pobytu: 260,00 PLN (dwa noclegi wraz z pełnym wyżywieniem od kolacji dnia pierwszego do obiadu w dniu wyjazdu). Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 40,00 zł.

Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w całym spotkaniu, mogą liczyć na zniżkę.

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne nie może wystawiać faktur księgowych.

Zgłoszenie udziału (ilość osób oraz wybór pokoju jedno- lub dwuosobowego) należy kierować na adres email najpóźniej do 19 sierpnia: do Biblioteki Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

W razie potrzeby można kontaktować się z ks. Tomaszem Krzysztofiakiem pod nr tel. + 48 783 487 669

Księża przywożą ze sobą alby i stuły.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na 26. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Jaka przyszłość bibliotek kościelnych po pandemii?

Organizatorzy

Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”

Bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Federacji „Fides”

Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie

Miejsce i termin

8-10 września 2021, Częstochowa, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej, ul. Św. Barbary 41

Recepcja czynna od godz. 14.00

Koszt pobytu: 230 PLN/os. w pokoju dwuosobowym lub 250 PLN/os. w pokoju jednoosobowym (dwa noclegi wraz z pełnym wyżywieniem od kolacji dnia pierwszego do obiadu w dniu wyjazdu)

Istnieje możliwość dodatkowego noclegu. Należy go zamówić przy zgłoszeniu udziału. Płatny jest dodatkowo.

Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w całym spotkaniu, mogą liczyć na zniżkę (odliczenie kosztu noclegu czy posiłków).

Zgłoszenie udziału (ile osób i na jaki czas) należy kierować na adres email i telefonicznie najpóźniej do 16 sierpnia (3 tygodnie wcześniej): do Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Księża przywożą ze sobą alby i stuły.

Program zjazdu

Czytaj więcej...

Zapowiedź 26. Walnego Zgromadzenia

Aktualizacja - 8 VI 2020: W związku z zaistniałą sytuacją oraz po konsultacjach online Zarząd Federacji podjął spodziewaną, niestety, decyzję o odwołaniu tegorocznego Walnego Zgromadzenia „Fides” w Częstochowie w dniach 2-4 września. Za zaproszenie do Częstochowy i za poczynione już przygotowania bardzo dziękujemy ks. dr. Kamilowi Zadrożnemu – dyrektorowi Biblioteki WSD w Częstochowie. Mamy nadzieję, że skorzystamy z tego miłego zaproszenia w niedalekiej przyszłości. W zamian zaproponujemy najprawdopodobniej skrócone spotkanie online w jakiejś formie w tym samym terminie w godzinach pracy.

W 2020 roku 26. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych "Fides" odbędzie się w Częstochowie w dniach 2-4 września. Zaprasza nas i spotkanie organizuje Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej z jej dyrektorem - ks. dr. Kamilem Zadrożnym na czele. Szczegółowy program zostanie podany w terminie późniejszym.

25. Walne Zgromadzenie

W tym roku 25. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych "Fides" odbędzie się w Sandomierzu w dniach 3-5 września. Zaprasza nas i spotkanie organizuje Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu.

Program Zjazdu

3 września 2019 roku (wtorek)

14.00 Rejestracja i zakwaterowanie uczestników

16.00 Historia Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu – ks. dr Piotr Tylec (Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu, ul. Żeromskiego 6)

16.30 Prezentacja najcenniejszych zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu – mgr Dorota Rejman

17.00 Zwiedzanie Wyższego Seminarium Duchownego i Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu

18.00 Grill i czas na wzajemne spotkanie

Czytaj więcej...

Spotkanie Zarządu i zapowiedź Walnego Zgromadzenia

Zarząd Federacji "Fides" obradował 20-21 lutego 2019 roku w Sandomierzu. Miejsce obrad Zarządu nie było przypadkowe, ponieważ tam właśnie odbędzie się XXV Walne Zgromadzenie w dniach 3-5 września 2019 roku na zaproszenie Biblioteki Diecezjalnej, którą kieruje ks. dr Piotr Tylec. Proszę już teraz wpisać sobie te daty w kalendarzu i zarezerwować czas na przyjazd do tego historycznego miasta. Nie możemy zapewnić, że spotkamy tam serialowego o. Mateusza, ale na pewno spotkamy się tam my. Zakwaterowanie znajdziemy i będziemy obradować w Diecezjalnym Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej "Quo vadis". Nie zabraknie również czasu na zwiedzanie Sandomierza. Chcemy obrady zacząć już o 16.00 - to zmiana w stosunku do wcześniejszych programów walnych zgromadzeń. Więcej informacji będzie podanych w późniejszym czasie.

Przeżywamy rok wyborczy. Proszę więc zadbać, by przyjeżdżający na Walne Zgromadzenie mieli prawo do głosowania. A czynne i bierne prawo wyborcze mają jedynie członkowie zwyczajni. Członek zwyczajny może działać przez pełnomocnika, ale wymaga to formy pisemnej.

24. Walne Zgromadzenie

W tym roku 24. Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych "Fides" odbędzie się w Katowicach w dniach 4-6 września. Zaprasza nas i spotkanie organizuje Biblioteka Teologiczna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Uczestnicy będą zakwaterowani w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, a obrady będą mieć miejsce w tymże seminarium oraz na Wydziale Teologicznym Uniwesytetu Śląskiego.

Program Zjazdu

Czytaj więcej...