Sprawozdanie z 22. Walnego Zgromadzenia
Przedstawiamy informację o przebiegu i rezultatach 22. Walnego Zgromadzenia Federacji FIDES. Podczas obrad wybrano nowe władze federacji na kolejną 3-letnią kadencję.
- XXII Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES odbyło się w Warszawie na zaproszenie Biblioteki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniach 12-14 września 2016 roku. Miało ono miejsce w 25. rocznicę powstania federacji. Wzięło w nim udział ponad sześćdziesięciu przedstawicieli czterdziestu kilku bibliotek kościelnych w Polsce, bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Federacji FIDES oraz zaproszeni goście (m.in. członkowie honorowi i członkowie Rady Naukowej „Fides. Biuletynu Bibliotek Kościelnych”).
- Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu nadało honorowe członkostwo Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES następującym osobom: ks. dr hab. Mieczysławowi Olszewskiemu, o. prof. dr hab. Rolandowi Prejsowi OFMCap., prof. dr hab. Irenie Socha, prof. dr hab. Zbigniewowi Żmigrodzkiemu.
- Kilka razy pojawiał się postulat zmiany lub przemodelowania statutu naszej federacji, ze względu na zmieniające się czasy i pojawiające się nowe wyzwania.
- Ks. Jerzy Witczak przekazał informacje o katalogu wspólnym FIDES i poprowadził dyskusję o przyszłości katalogów komputerowych w programie bibliotecznym MAK. Federacja zdecydowała się na pogram Koha, który wcześniej był wprowadzony przez biblioteki dominikańskie. Dyskusja doprowadziła do wniosku, że projekt funkcjonuje już dwa lata i spełnia pokładane w nim nadzieje. Opiera się na ścisłej współpracy z NUKAT, z którego pobierane są wzorcowe opisy bibliograficzne i do którego wprowadzane są nowe opisy, tworzone przez biblioteki współpracujące. W ten sposób oszczędza się czas i uzyskuje jednolitość opracowania. Pozwala to również na szerokie upowszechnianie informacji o naszych zbiorach. Przyjęte rozwiązanie jest też najtańsze z możliwych. Nie wymaga zakupu komputerów i oprogramowania, nie wymaga też obsługi informatycznej w poszczególnych bibliotekach.
- Dr hab. Katarzyna Materska, prof. UKSW, poprowadziła sesję z okazji 25 rocznicy powstania Federacji FIDES. Ks. Krzysztof Gonet wspominał powstanie Federacji FIDES przed dwudziestu pięciu laty, zaś ks. dr Jerzy Witczak ukazał jak wygląda to stowarzyszenie bibliotek kościelnych dziś. Z kolei prof. dr hab. Barbara Sosińska-Kalata mówiła na temat: Organizacja wiedzy i systemy organizacji wiedzy w Internecie. Nowe kierunki badań i modele narzędzi. Prof. dr hab. Jadwiga Woźniak-Kasperek przedstawiła referat: Ważniejsze problemy bibliotek naukowych w Polsce – wybór subiektywny.
- Bogumiła Warząchowska przedstawiła sprawy „Fides. Biuletynu Bibliotek Kościelnych”. Wręczyła również egzemplarze autorskie tym osobom, które napisały artykuły i inne teksty do dwóch najnowszych numerów. Pani Warząchowska zachęcała do publikowania w czasopiśmie. Omówiła wyniki ankiety dotyczącej naszego półrocznika. Do redakcji wpłynęły osiemdziesiąt trzy odpowiedzi.
- Następnie przeprowadzono wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej na kadencję 2016-2019. Przewodniczącym Zarządu został wybrany ks. Jerzy Witczak. Do Zarządu weszli również: Bogumiła Warząchowska (zastępca przewodniczącego), ks. Tomasz Garwoliński (sekretarz), ks. Wacław Umiński (skarbnik) i Katarzyna Materska (członek). Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: ks. Bogusław Dygdała (przewodniczący), o. Grzegorz Filipiuk OFMCap. (sekretarz) i Edwin Klessa.
- Nie zgłoszono żadnych propozycji miejsca przyszłorocznego XXIII Walnego Zgromadzenia Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES.
- Podczas wieczornego spotkania szkoleniowego o. Janusz Kaczmarek OP podzielił się kilkoma uwagami związanymi z katalogowaniem.
- Trzeci dzień XXII Walnego Zgromadzenia wypełniła sesja w Centrum NUKAT. Na początku wszystkich powitała pani Ewa Kobierska-Maciuszko, kierownik Centrum NUKAT. Następnie pani Bożena Rogoźnicka starała się odpowiedzieć na pytanie czy współpraca z katalogiem NUKAT jest wyzwaniem czy wsparciem dla bibliotekarza. Jacek Laskowski zaprezentował referat: Przejrzystość segmentu religijnego bazy NUKAT – postulat precyzyjności w opracowaniu formalnym i przedmiotowym dokumentów chrześcijańskich i chrześcijaństwa dotyczących. Na koniec Leszek Śnieżko i Magdalena Rowińska spojrzeli na RDA okiem teoretyka i praktyka.
- Uczestnicy walnego zgromadzenia zwiedzili Bibliotekę UKSW, Bibliotekę Uniwersytecką oraz Bibliotekę WMSD w Warszawie.