FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Biblioteka seminaryjna za pieniądze z UE

[23.11.2009] Dzięki pieniądzom unijnym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie powstanie nowoczesna biblioteka. Będzie służyć klerykom, mieszkańcom miasta i regionu.

Wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela i rektor seminarium ks. Jacek Nowak podpisali dziś umowę dotyczącą dofinansowania projektu. Jego całkowita wartość przekracza 8,5 mln zł, z czego unijna dotacja to ponad 6 mln zł. Prace modernizacyjne już się rozpoczynają i potrwają do sierpnia 2011 r. Seminaryjna biblioteka posiada ok. 120 tys. woluminów. W księgozbiorze są także zabytkowe starodruki. Po modernizacji poprawią się warunki przechowywania książek, powstanie także czytelnia dla 100 osób z dostępem do szerokopasmowego internetu.

Z podpisanej umowy cieszy się rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie ks. Jacek Nowak. - Dotychczasowe warunki są trudne. Podczas prac adaptacyjnych segmentu środkowego budynku seminarium na bibliotekę i czytelnię powstaną sale do przechowywania książek oraz pomieszczenia, gdzie znajdą się zbiory specjalne. Wybudowane zostaną też pracownie digitalizacji zbiorów, a przede wszystkim czytelnie, aby dostęp do publikacji był lepszy niż do tej pory - dodaje rektor.

Nowoczesna biblioteka ma się przyczynić do rozwoju akademickiego miasta - podkreślił ordynariusz diecezji biskup Wiktor Skworc. Zdaniem hierarchy, prace modernizacyjne biblioteki wpisują się w szereg przygotowań do powstania Akademii Tarnowskiej.

- To był dobrze przygotowany projekt. Jego realizacja doprowadzi do podniesienia jakości oferty edukacyjnej i zwiększy dostępność zbiorów bibliotecznych dla mieszkańców regionu - podkreślił wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela.

Prace modernizacyjne już się rozpoczynają i potrwają do sierpnia 2011 r. W ramach projektu przewidziano m.in. roboty budowlane, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, montaż wentylacji mechanicznej. Obiekt zostanie wyposażony w meble oraz niezbędną infrastrukturę dydaktyczną w postaci komputerów, wyposażenie magazynu i stanowisk pracy.

KAI, eb / Tarnów