FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

1000 publikacji w Księgozbiorze Wirtualnym

MiniaturkaW dniu 27 lipca br. liczba publikacji cyfrowych w Księgozbiorze Wirtualnym Federacji FIDES osiągnęła okrągły tysiąc. Tysięczną publikacją jest "Uniwersał względem Czopowego y Szelężnego" wydany przez Komisję Skarbu Koronnego Rzeczypospolitej dnia 23 maja 1775 roku. Ten niewielki stary druk pochodzi ze zbiorów Biblioteki Księży Misjonarzy w Krakowie, z unikalnego klocka zawierającego ponad 60 druków ulotnych z XVIII w.

Ten pierwszy tysiąc nasza biblioteka cyfrowa osiągnęła dopiero po pięciu latach działalności, co w porównaniu z innymi nie jest spektakularnym sukcesem, ale odzwierciedla realnie niewielkie możliwości Federacji. Niech będzie zachętą do dalszego rozwoju i do częstszego korzystania z niej.

Publikacje umieszczone w Księgozbiorze Wirtualnym są włączone do ogólnopolskiego systemu informacji o zbiorach bibliotek cyfrowych - Federacji Bibliotek Cyfrowych. Za pośrednictwem FBC są one z kolei dostępne w wyszukiwarce europejskiej multimedialnej biblioteki cyfrowej Europeana.

Uroczystego otwarcia biblioteki wirtualnej Federacji FIDES dokonał ks. bp Piotr Jarecki, sufragan Archidiecezji Warszawskiej, w dniu 27 września 2006 roku, podczas obrad XII Walnego Zgromadzenia FIDES. Inicjatorem jej utworzenia i pierwszym redaktorem był ks. Krzysztof Gonet. Utworzenie i opracowanie pierwszego tysiąca publikacji jest dziełem jedynie dwóch redaktorów - ks. Krzysztofa Goneta i ks. Jerzego Witczaka.