FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Nowa biblioteka WSD w Tarnowie

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore 5 października poświęcił nową bibliotekę w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystości odbyły się z udziałem władz kościelnych, rządowych, samorządowych i studentów.

„To bardzo ważne wydarzenie, które może mieć wpływ na kulturę i tworzenie klimatu naukowego w Tarnowie. Biblioteka to skarbnica wiedzy. Będzie ona dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu” – mówi biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Część budynku dydaktycznego seminarium, w którym przed laty były mieszkania dla kleryków, aula oraz niezagospodarowany strych przerobiono na nowoczesną bibliotekę. Powstały magazyny do przechowywania książek i czasopism, magazyn zbiorów specjalnych, pracownia digitalizacji zbiorów. Natomiast w nowej czytelni przygotowano ponad sto miejsc, dotychczas było ich tylko dwadzieścia. Koszt realizacji projektu to 8,6 mln zł Dofinansowanie z pieniędzy unijnych wyniosło 70 proc., czyli ponad 6 mln zł.

„W nowych magazynach mamy dużo miejsca, poprawią się znacząco warunki przechowywania i bezpieczeństwo książek. Bardzo cieszymy się z nowej czytelni. Dostęp do Internetu, duża ilość światła, cisza i oryginalna estetyka wnętrz sprzyjać będą dobrej atmosferze pracy. Niezależnie od projektu zakupiliśmy nowoczesny system biblioteczny Prolib, który umożliwi nie tylko szybsze odnajdywanie publikacji przez Internet, ale także ich zamawianie lub rezerwację” – mówi ks. Tomasz Kudroń, dyrektor biblioteki.

W bibliotece jest także winda i podjazdy dla niepełnosprawnych. Nowością jest urządzenie umożliwiające zwrot książek po godzinach otwarcia biblioteki. „Prace budowlane na obiekcie zostały już zakończone, koordynacja systemów elektronicznych i zakończenie projektu potrwają do końca miesiąca. Pozostaje mieć nadzieję, że ostateczne przeniesienie ponad 120 tysięcy książek nie potrwa zbyt długo” – dodaje ks. Kudroń.

Przed poświęceniem biblioteki abp Celestino Migliore spotkał się z wykładowcami Wydziału Teologicznego, rektorem i moderatorami WSD w Tarnowie. Podczas inauguracji roku akademickiego nuncjusz wygłosił wykład poświęcony obecności i aktywności Stolicy Apostolskiej w strukturach ONZ.

(Żródło: www.diecezja.tarnow.pl)