FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Już rok działa EBNT

Mija pierwszy rok działania Elektronicznej Bibliografii Nauk Teologicznych FIDES. Została ona uruchomiona 2 kwietnia 2011 roku, w szóstą rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. Baza ta jest tworzona przez Federację Bibliotek Kościelnych „FIDES” we współpracy z Biblioteką Narodową. Aktualnie liczy ona ponad 72 tysiące opisów artykułów i indeksuje zawartość 178 tytułów polskich czasopism teologicznych, religioznawczych i z szerzej rozumianych nauk kościelnych - naukowych i popularno-naukowych, oraz zawartość 284 prac zbiorowych (serie wydawnicze, księgi jubileuszowe, materiały konferencyjne itp.). Obejmuje głównie publikacje wydawane przez uczelnie kościelne i wydziały teologiczne.

W ciągu roku od uruchomienia EBNT przybyło 9.278 opisów, w tym 8.502 z zawartością czasopism i 776 z zawartością prac zbiorowych. Biblioteka Narodowa przekazała 6.952 opisy, zaś 2.326 wykonali członkowie Federacji FIDES. W sumie już 8.675 opisów bibliograficznych stanowi własny wkład FIDES w opracowywanie tej bazy. Do prawie dwóch tysięcy opisów zostały dodane linki do pełnych tekstów, przede wszystkim umieszczonych w bibliotekach cyfrowych. Ponadto w opisach, które pochodzą z różnych lat tworzenia BZCZ, cały czas trwało porządkowanie i ujednolicanie haseł: autorskich - według centralnej kartoteki haseł wzorcowych NUKAT, a przedmiotowych - według najnowszej wersji słownika haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej.

Na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można nadsyłać sprostowania i uzupełnienia opisów. Zachęcamy do korzystania z tej bazy, do jej rozreklamowania i współtworzenia.

Więcej: Informacje o bazie EBNT