FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS Feed

Aktualności

Cyfrowa Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu

Można już bez problemów odwiedzać, działającą od pewnego czasu, Cyfrową Bibliotekę Diecezjalną w Sandomierzu. Otrzymała ona łatwy do zapamiętania adres internetowy http://bc.bdsandomierz.pl. To pierwsza kościelna biblioteka, należąca do Federacji FIDES, która dzięki dofinansowaniu MKiDN posiada własną pracownię digitalizacyjną i bibliotekę cyfrową. Liczący 500 lat „Dialog o Zbigniewie Oleśnickim” Jana Długosza, „Sandomierzanin” z 1914 r., „Siewca Prawdy” z 1938 r. - to pierwsze starodruki i historyczne gazety, które udostępnione zostały przez sandomierską książnicę diecezjalną w Internecie.

Ksiądz dyrektor Andrzej Barzycki zapowiada dalsze publikowanie „białych kruków” z liczących ponad 20 tys. starodruków zasobów Biblioteki Diecezjalnej. W bibliotece zgromadzonych jest około 130 tysięcy woluminów, a wśród nich ponad 2,5 tysiąca rękopisów, 20 tysięcy starodruków, ok. 300 inkunabułów, w tym 13 unikatów. Najcenniejszy jest tekst "Bogurodzicy” z drugiej połowy XV wieku.

- Jesteśmy chyba jedyną biblioteką kościelną w Polsce, która może pochwalić się najnowszej generacji skanerem do starodruków. Dzięki temu urządzeniu możemy tworzyć cyfrową kolekcję dzieł, które są w naszych zasobach. Wybrane pozycje, wśród nich te najcenniejsze, poddawane są digitalizacji, czyli są skanowane i wprowadzane w takiej formie do komputera, a następnie do Internetu - mówi ks. Andrzej Barzycki.

Więcej ciekawych informacji na stronach internetowych Biblioteki.